PERTE RUČNĚ, RUČNĚ, RUČNĚ A RUČNĚ!
Perte sukni nebo šaty ručně, otočené naruby. Do praní dávkujte ocet bez přidaných barviv (jako je například karamel). Nejlépe se nám osvědčil bílý vinný ocet bez aditiv. Bavlněné tkaniny i rifloviny rády pouštějí barvu a ocet pouštění barvy účinně brání. Přídavkem octa docílíte větší stálobarevnosti a delší životnosti barvy na vašem LaJuPe oděvu.
Ruční praní dále minimalizuje případné poškození ručně vyšité a ručně přišité aplikace na sukni nebo šatech.
Pokud byste sukni ušitou z bavlny nebo z rifloviny vyždímali v pračce na vysoké otáčky, na látce vzniknou tzv. faldy a lomy, které již nikdy nevyžehlíte do hladka. Lomy vzniknou ostrým přehnutím tkaniny a v místě lomu se barva odliší od celkové barvy sukně.
PÉČE O VÁŠ ODĚV ANEB PROČ OCET NENÍ JEN NA NAKLÁDÁNÍ OKUREK?
LaJuPe jsou originální, z velké části ručně šité sukně a šaty. Aby vám sloužily co nejdéle krásné, je třeba se o ně náležitě starat a věnovat jim adekvátní péči. Kromě základních údajů na ošetřovacích štítcích se prosím řiďte NÁSLEDUJÍCÍMI POKYNY.
NEMÍCHEJTE BARVY!
Nikdy neperte dohromady bílou a různobarevnou např. riflovou sukni nebo šaty. I přes přídavek vinného octa do praní by mohla džínová sukně nebo šaty zapustit do bílé bavlněné sukně či šatů. Zapuštěné skvrny a fleky už jsou obvykle neodstranitelné a bílá sukně či bílé šaty by byly zcela zničené.
NEPOUŽÍVEJTE AVIVÁŽ!
Do posledního máchání není vhodné přidávat aviváž. Aviváž poškozuje elastanové (lycrové, spandexové) vlákno, které tím ztrácí na pevnosti. Opět postačí namísto aviváže přidat jen bílý vinný ocet.
ŽEHLETE OPATRNĚ!
Žehlit je pro většinu oděvů vždy nejlepší z rubové strany. Žehlit je možno žehličkou na stupeň 2, výjimečně v případě rifloviny můžete opatrně vyzkoušet žehlení i na stupeň 3, nicméně to nedoporučujeme.
NESUŠTE V SUŠIČCE ČI NA SLUNCI!
Po praní a máchání je nejlepší nechat Váš LaJuPe oděv volně uschnout na ramínku – tzn. vykapat.
Také není vhodné nechat oděv schnout na přímém slunci.
Po delší době působení ultrafialového záření dochází k částečnému rozkladu některých barevných pigmentů a následnému vyblednutí části oděvu.
Ze stejných důvodů (působením UV záření) může docházet i k mírnému povrchovému poškození syntetických vláken.
Džínové (riflové, jeansové) oděvy nedoporučujeme ani sušit v sušičce, jelikož vysoké teploty v sušičce by mohly oděv vysrážet.